Artykuł sponsorowany

Alternatywy do implantów zębowych. Z czego można wybierać?

Alternatywy do implantów zębowych. Z czego można wybierać?

Implanty zębowe to popularne rozwiązanie stosowane w stomatologii w celu zastąpienia brakujących zębów. Jednak nie każdy pacjent może lub chce korzystać z tej metody. Czy istnieją inne, równie skuteczne alternatywy dla implantów? W tym artykule przedstawimy cztery różne metody, które mogą być stosowane jako zamienniki implantów zębowych, oraz ich zalety i wady.

Mosty protetyczne

Mosty protetyczne to jedna z najbardziej znanych i powszechnie stosowanych metod zastępowania brakujących zębów. Polegają na zamocowaniu sztucznego zęba na sąsiadujących zdrowych zębach, które pełnią rolę filarów. Mosty mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, porcelana czy kompozyty. Zaletą mostów jest ich estetyka oraz szybkość wykonania - zabieg trwa zwykle kilka wizyt u dentysty. Wadą jest konieczność ingerencji w zdrowe zęby oraz to, że mosty mają ograniczoną żywotność i wymagają wymiany co kilkanaście lat.

Protezy częściowe

Protezy częściowe to kolejna opcja dla osób poszukujących alternatyw dla implantów w Rzeszowie. Są to ruchome urządzenia, które można łatwo zakładać i zdejmować, a które imitują brakujące zęby i przywracają funkcję żucia. Protezy częściowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak akryl, nylon czy metal. Zaletą protez jest ich niższa cena w porównaniu z implantami oraz możliwość korzystania z nich przez pacjentów, którzy nie kwalifikują się do zabiegu wszczepienia implantu. Wadą jest konieczność codziennego zakładania i zdejmowania protezy oraz dbanie o jej higienę.

Korony protetyczne

Korony protetyczne to kolejna metoda, która może być stosowana w przypadku braku jednego lub kilku zębów. Polega ona na oszlifowaniu zdrowego zęba sąsiadującego z luką i nałożeniu na niego specjalnej korony, która imituje brakujący ząb. Korony mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, porcelana czy kompozyty. Zaletą koron jest ich estetyka oraz trwałość - dobrze wykonana i pielęgnowana korona może służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Wadą jest konieczność ingerencji w zdrowy ząb oraz ryzyko powikłań, takich jak nadwrażliwość czy próchnica pod koroną.