Artykuł sponsorowany

Czym są nitki ortodontyczne i jak je stosować?

Czym są nitki ortodontyczne i jak je stosować?

Nitki ortodontyczne to niezbędny element higieny jamy ustnej dla osób noszących aparaty ortodontyczne. Dzięki nim, utrzymanie czystości zębów oraz przestrzeni między nimi staje się prostsze i bardziej efektywne. W artykule przedstawiamy, czym są nitki ortodontyczne, jakie są ich rodzaje oraz jak prawidłowo je stosować, aby osiągnąć optymalne rezultaty.

Rodzaje nitków ortodontycznych

Na rynku dostępne są różne rodzaje nitków ortodontycznych, które można dopasować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Klasyczne nitki ortodontyczne to cienkie włókna wykonane z polimerów, które umożliwiają dokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Nitki te mogą być nieowijane lub owijane, a także impregnowane woskiem lub fluorem, co dodatkowo ułatwia ich aplikację i zwiększa skuteczność działania. Nitki ortodontyczne są również dostępne w formie taśmy dentystycznej, która jest szersza i płaska, co sprawia, że łatwiej się nią posługiwać w przypadku dużych przestrzeni między zębami.

Wybór odpowiedniej nitki ortodontycznej

Wybór odpowiedniej nitki ortodontycznej jest kluczowy dla skutecznego stosowania tego produktu. Warto zwrócić uwagę na grubość nitki, jej materiał oraz sposób impregnacji. Osoby noszące aparaty ortodontyczne powinny wybierać nitki o większej grubości, które będą w stanie usunąć resztki pokarmowe z przestrzeni między zębami i aparatem. Nitki impregnowane fluorem mogą dodatkowo wspomóc remineralizację szkliwa zębów, co jest szczególnie ważne dla osób leczonych ortodontycznie.

Technika stosowania nitków ortodontycznych

Aby prawidłowo stosować nitki ortodontyczne, należy przede wszystkim poznać właściwą technikę ich użytkowania. Nitkę należy naciągnąć między palcami wskazującymi lub środkowymi obu dłoni, a następnie delikatnie wprowadzić ją w przestrzeń międzyzębową. Ważne jest, aby nie uszkodzić dziąseł podczas tego procesu. Następnie nitkę należy przesuwać w górę i w dół, docierając do wszystkich powierzchni zęba oraz przestrzeni pod aparatem ortodontycznym. Po oczyszczeniu jednej przestrzeni międzyzębowej, należy użyć kolejnego odcinka nitki i kontynuować czynność aż do oczyszczenia wszystkich zębów.