Artykuł sponsorowany

Fotowoltaika zimą- jak postępować?

Fotowoltaika zimą- jak postępować?

Zimowe miesiące to czas, gdy nasze potrzeby energetyczne rosną, a dostępność światła słonecznego maleje. Wiele osób zastanawia się, czy fotowoltaika jest odpowiednim rozwiązaniem także na zimę. Wbrew powszechnym przekonaniom, panele słoneczne mogą być efektywne także w okresie zimowym, pod warunkiem odpowiedniej konserwacji i dbałości o ich stan techniczny. W tym artykule przedstawiamy cztery kluczowe aspekty dotyczące fotowoltaiki zimą.

Wydajność paneli słonecznych w zimie

Wbrew pozorom, wydajność paneli słonecznych nie spada drastycznie w zimie. Chociaż dni są krótsze i słońce świeci słabiej, to jednak niższa temperatura powietrza sprzyja lepszej pracy urządzeń. Panele fotowoltaiczne są bardziej wydajne w niższych temperaturach, co sprawia, że nawet przy mniejszej ilości światła potrafią generować energię. Dodatkowo, odbicie światła od śniegu może zwiększyć ilość promieniowania docierającego do paneli.

Odpowiednia konserwacja paneli

Aby panele słoneczne działały sprawnie również zimą, należy zadbać o ich regularną konserwację. Przede wszystkim, trzeba sprawdzić stan kabli i złączy oraz oczyścić powierzchnię paneli z zabrudzeń i liści. Warto również sprawdzić, czy nie ma żadnych uszkodzeń mechanicznych, które mogłyby wpłynąć na ich wydajność. W przypadku dużych opadów śniegu, należy oczyścić panele, aby umożliwić im swobodne działanie.

Kąt nachylenia paneli

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych ma kluczowe znaczenie dla ich wydajności w zimie. Aby uzyskać jak najwięcej energii ze słabego zimowego słońca, warto zmienić kąt nachylenia paneli tak, aby były bardziej strome. Pozwoli to na lepsze wykorzystanie promieniowania słonecznego oraz ułatwi spływanie śniegu z powierzchni paneli. Warto skonsultować się z fachowcem, który pomoże dobrać optymalny kąt nachylenia dla danego regionu.

Zabezpieczenie przed zimowymi warunkami atmosferycznymi

Zima to czas, gdy panują trudne warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, opady śniegu czy mróz. Panele fotowoltaiczne są na ogół odporne na tego typu czynniki, jednak warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie. W przypadku silnych wiatrów, należy sprawdzić mocowanie paneli i ewentualnie je wzmocnić. Jeśli istnieje ryzyko oblodzenia, można zainstalować specjalne maty grzewcze, które zapobiegną zamarzaniu urządzeń. Dzięki tym zabiegom, fotowoltaika w Bydgoszczy zimą będzie równie efektywna jak w pozostałych miesiącach roku.