Artykuł sponsorowany

Jak przebiega kremacja?

Jak przebiega kremacja?

Kremacja, czyli spopielenie zwłok, to coraz częściej wybierana metoda pochówku w Polsce. W Gdańsku znajduje się jedno z najnowocześniejszych krematoriów w kraju, które oferuje pełen zakres usług związanych z tą formą pożegnania. W artykule przyjrzymy się procesowi kremacji, etapom tego procesu oraz aspektom prawnym związanym z kremacją w Gdańsku.

Etap przygotowania do kremacji

Przed przystąpieniem do kremacji w Gdańsku, zwłoki muszą zostać odpowiednio przygotowane. Po pierwsze, konieczne jest uzyskanie zgody rodziny na przeprowadzenie tego rodzaju pochówku oraz dopełnienie wszelkich formalności związanych z uzyskaniem niezbędnych dokumentów. Następnie ciało zostaje umyte i ubrane w odzież pogrzebową. W przypadku osób, które miały wszczepione wszczepialne urządzenia medyczne, takie jak rozrusznik serca, muszą zostać one usunięte ze względu na ryzyko eksplozji podczas procesu spopielenia. Na koniec ciało zostaje umieszczone w trumnie wykonanej z materiałów łatwopalnych i przyjaznych dla środowiska.

Proces kremacji

Sam proces kremacji odbywa się w specjalnym piecu kremacyjnym, który jest podgrzewany do temperatury około 1000 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze ciało ulega spopieleniu, a proces ten trwa zazwyczaj od 60 do 90 minut. W trakcie kremacji dochodzi do spalenia wszystkich elementów organicznych, a pozostają jedynie fragmenty kości. Po zakończeniu spopielenia, szczątki zostają wystudzone i przetransportowane do młyna, gdzie są mielone na drobny proszek. Ten proszek, zwany prochami, jest następnie umieszczany w urnie.

Aspekty prawne kremacji

W Polsce kremacja jest legalna i coraz częściej wybierana jako alternatywa dla tradycyjnego pochówku. Aby móc przeprowadzić kremację, konieczne jest uzyskanie zgody rodziny oraz dopełnienie wszelkich formalności związanych z uzyskaniem odpowiednich dokumentów. W przypadku braku zgody rodziny, sąd może wydać decyzję o kremacji, jeśli zachodzą ku temu ważne powody. Przed przystąpieniem do kremacji należy również uzyskać pozwolenie miejscowego sanepidu oraz zgłosić zamiar kremacji do Urzędu Stanu Cywilnego. Po zakończeniu procesu kremacji i umieszczeniu prochów w urnie, rodzina zmarłego musi zdecydować o miejscu pochówku. Istnieje kilka opcji do wyboru, takich jak umieszczenie urny w grobie rodzinnym, w specjalnych kolumbariach czy też rozsianie prochów na wyznaczonym terenie. W Gdańsku istnieje wiele miejsc, które oferują możliwość pochówku urnowego, zarówno na cmentarzach komunalnych, jak i parafialnych.