Artykuł sponsorowany

Jak sprawdzić historię nieruchomości przed licytacją komorniczą?

Jak sprawdzić historię nieruchomości przed licytacją komorniczą?

Licytacje komornicze to okazja do zakupu nieruchomości w atrakcyjnej cenie. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie wiąże się z takim przedsięwzięciem. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto sprawdzić historię nieruchomości przed licytacją. W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę.

Dlaczego warto sprawdzić historię nieruchomości przed licytacją komorniczą?

Sprawdzenie historii nieruchomości przed licytacją komorniczą nieruchomości w Kaliszu pozwala na uniknięcie wielu problemów. Po pierwsze, możemy dowiedzieć się, czy dany obiekt nie jest obciążony długami, które przejdą na nowego właściciela. Po drugie, można zweryfikować, czy nieruchomość nie była przedmiotem sporów sądowych lub roszczeń ze strony osób trzecich. Po trzecie, badanie historii pozwala na ocenę stanu technicznego budynku oraz ewentualnych kosztów remontowych. Wreszcie, analiza przeszłości nieruchomości może ujawnić ewentualne ograniczenia w korzystaniu z niej, takie jak służebności czy prawa do użytkowania wieczystego.

Jak sprawdzić obciążenia i długi związane z nieruchomością?

Aby sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona długami, należy skierować się do właściwego wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Tam można uzyskać informacje o wszelkich hipotekach, zastawach czy służebnościach na rzecz osób trzecich. Warto również sprawdzić, czy nieruchomość nie jest przedmiotem egzekucji komorniczej, co można zrobić w Krajowym Rejestrze Długów. W przypadku mieszkań czy domów jednorodzinnych warto także zwrócić uwagę na ewentualne długi związane z opłatami za media czy podatkiem od nieruchomości.

Jak sprawdzić ewentualne spory sądowe i roszczenia osób trzecich?

Aby dowiedzieć się, czy nieruchomość nie była przedmiotem sporów sądowych lub roszczeń ze strony osób trzecich, warto skorzystać z usług profesjonalistów – radcy prawnego lub adwokata. Specjaliści mogą przeanalizować dokumentację związaną z nieruchomością oraz sprawdzić ewentualne postępowania sądowe w oparciu o dostępne bazy danych. Warto również pamiętać, że w przypadku licytacji komorniczych, komornik ma obowiązek informować o wszelkich roszczeniach osób trzecich wobec nieruchomości.

Ocena stanu technicznego budynku i ewentualnych kosztów remontowych

Przed licytacją komorniczą warto również ocenić stan techniczny nieruchomości. W tym celu można skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego, który dokona szczegółowej analizy budynku. Eksperci ocenią m.in. stan instalacji elektrycznej, grzewczej czy sanitarnej, a także sprawdzą, czy budynek nie wymaga przeprowadzenia remontu kapitalnego.