Artykuł sponsorowany

Jak wybrać odpowiedni typ kamienia na taras?

Jak wybrać odpowiedni typ kamienia na taras?

Planujesz budowę tarasu lub renowację istniejącego? Wybór odpowiedniego kamienia to kluczowy element, który wpłynie na trwałość, funkcjonalność i estetykę przestrzeni. Wśród dostępnych na rynku materiałów warto zwrócić uwagę na kilka szczególnie polecanych rodzajów kamienia. W tym artykule przedstawiamy cztery popularne typy kamienia stosowane w Polsce, ich zalety oraz wskazówki dotyczące wyboru i pielęgnacji.

Jakie są rodzaje typów kamieni na taras?

Granit to jedna z najbardziej popularnych opcji wyboru kamienia na taras. Jego zalety to przede wszystkim wysoka trwałość, odporność na ścieranie, zarysowania oraz działanie czynników atmosferycznych. Granit jest również łatwy w utrzymaniu - wystarczy go regularnie czyścić za pomocą wody i łagodnych środków myjących. Dostępny jest w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na dopasowanie do indywidualnych preferencji oraz stylu otoczenia. Warto jednak pamiętać, że granit może być śliski, zwłaszcza gdy jest mokry, dlatego warto rozważyć zastosowanie specjalnych powierzchni antypoślizgowych.

Piaskowiec to kolejny popularny wybór na tarasy kamienne na Śląsku. Jego zaletą jest przede wszystkim naturalny, ciepły wygląd, który idealnie komponuje się z otoczeniem. Piaskowiec jest również stosunkowo łatwy w obróbce, co pozwala na tworzenie różnorodnych wzorów i kształtów. Warto jednak pamiętać, że piaskowiec jest mniej trwały niż granit i może być podatny na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie mrozu.

Marmur to kamień kojarzony z luksusem i elegancją. Jego główną zaletą jest wyjątkowy wygląd, który sprawia, że taras zyskuje niepowtarzalny charakter. Marmur dostępny jest w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na stworzenie indywidualnego projektu. Należy jednak pamiętać, że marmur jest mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych niż inne rodzaje kamienia. Dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie powierzchni oraz regularne konserwowanie.

Wybór odpowiedniego kamienia na taras to inwestycja, która przyniesie korzyści zarówno pod względem estetyki, jak i trwałości. Warto więc dobrze przemyśleć swoją decyzję, uwzględniając potrzeby oraz warunki panujące w miejscu, gdzie ma powstać taras.