Artykuł sponsorowany

Na czym polega i kiedy znajduje zastosowanie leczenie komórkami macierzystymi?

Na czym polega i kiedy znajduje zastosowanie leczenie komórkami macierzystymi?

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o nowatorskich metodach leczenia, które mają potencjał zrewolucjonizować medycynę. Jedną z nich jest leczenie komórkami macierzystymi, które zdobywa coraz większą popularność wśród naukowców i klinik na całym świecie. Ale na czym dokładnie polega ta metoda i kiedy znajduje zastosowanie w praktyce medycznej? W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam tę fascynującą koncepcję.

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to specjalne komórki, które mają zdolność do samoodnawiania się oraz różnicowania w inne typy komórek. Są one niezwykle ważne dla rozwoju organizmu, ponieważ dzięki nim możliwe jest powstanie różnych tkanek i narządów. Istnieją dwa główne typy komórek macierzystych - embrionalne i somatyczne (dorosłe). Komórki embrionalne są pozyskiwane z zarodków, natomiast komórki somatyczne można znaleźć w niemal każdym organie dorosłego organizmu.

Metody pozyskiwania komórek macierzystych

Aby móc wykorzystać komórki macierzyste w terapii, należy je najpierw pozyskać. W przypadku komórek embrionalnych, najczęściej uzyskuje się je z niewykorzystanych zarodków pozyskanych w wyniku procedur in vitro. Komórki somatyczne można natomiast uzyskać z różnych tkanek organizmu, takich jak szpik kostny, tkanka tłuszczowa czy skóra. W ostatnich latach naukowcy opracowali również metody pozyskiwania komórek macierzystych z krwi pępowinowej, co pozwala na ich gromadzenie i przechowywanie na przyszłe potrzeby.

Zastosowanie terapeutyczne komórek macierzystych

Leczenie komórkami macierzystymi znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest terapia przeszczepem szpiku kostnego, stosowana w leczeniu białaczek i innych chorób hematologicznych. Komórki macierzyste są również wykorzystywane w regeneracji tkanek uszkodzonych na skutek urazów lub chorób degeneracyjnych, takich jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. Ponadto, badania kliniczne wykazują obiecujące wyniki w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz niektórych schorzeń układu sercowo-naczyniowego.